Wiosna po chińsku

Wiosna z perspektywy 5 Przemian, czy też 5 Elementów, jest związana z elementem Drzewa. 
Jest to czas, kiedy w przyrodzie rośliny zaczynają budzić się do życia – zaczynają kiełkować, przebijać się spod ziemi w miarę odpuszczających mrozów. Dzień jest coraz dłuższy, i mimo, że jeszcze nie jest zielono – nastąpi to niebawem. Szczytowym momentem wiosny według chińskiego kalendarza jest równonoc wiosenna – co ciekawe w naszej kulturze wiosna się wtedy dopiero zaczyna.

Przeważającym w tym czasie czynnikiem klimatycznym jest Wiatr, nie dziwne więc, że kojarzymy ten czas ze wzmożonymi przeziębieniami.

W medycynie chińskiej narządy związane z przemianą Drzewa to Wątroba i Pęcherzyk Żółciowy. Zgodnie z chińską symboliką, Wątroba pełni w ciele funkcję generała – odpowiada za swobodny przepływ substancji, swobodny ruch oraz za właściwą wizję (generał musi mieć w końcu właściwy ogląd sytuacji, aby strategicznie zarządzać zasobami). Pęcherzyk Żółciowy to natomiast narząd odwagi, wspierający podejmowanie decyzji i obieranie kierunku.

Funkcjonowanie obu tych narządów ma dużo wspólnego z Krwią i jej poruszaniem – wraz z właściwą dystrybucją krwi, do tkanek trafia odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Właściwie funkcjonująca przemiana Drzewa to odpowiednio nawilżone i elastyczne ścięgna i mięśnie, odpowiednio nawilżone i odżywione oczy oraz odpowiednio zaopatrywana w krew macica i narządy płciowe.

Kiedy myślimy o patologii przemiany Drzewa w medycynie chińskiej, mamy na myśli:
– zastoje, ból i sztywność w ciele
– zastoje emocjonalne oraz bezsenność
– złość, frustrację, problemy z decyzyjnością i poczucie utknięcia
– problemy związane ze wzrokiem i wizją  dosłownie, jeśli mamy zaburzenia widzenia oraz metaforycznie, kiedy brak nam nadziei na przyszłość problemy związane z krwią i cyklem miesięcznym

To, co powyżej, dotyczy perspektywy 5 przemian. O chińskiej wiośnie możemy też mówić w perspektywie chińskiego kalendarza i zwierząt symbolicznie przypisanych do każdego miesiąca. W chińskim systemie perspektywy te nie wykluczają się, wręcz odwrotnie – spotykają się ze sobą i uzupełniają. 

Jeśli chodzi o chińską symbolikę miesięcy, w lutym zaczyna się miesiąc Tygrysa. W medycynie chińskiej Tygrys związany jest z Płucami i symbolizuje pierwszy oddech po zimie. Marzec to Królik i narząd – Jelito Grube. Skojarzenie – wiosenne porządki, detoks i wywalanie tego, co już nam nie służy po zimie. Kwiecień, ostatni miesiąc chińskiej wiosny, przypada Smokowi i narządowi Żołądka. Jest to dosłownie narząd przyjmowania odżywienia, bogactwa oraz przyjemności. Symbolicznie, jako ostatni miesiąc tej pory roku, smok po zrobieniu wiosennych porządków czeka z otwartą paszczą na bogactwa nadchodzącego lata.

Jeśli czujesz, że w tym wiosennym sezonie przyda Ci się wsparcie akupunkturowe – zapraszam do kontaktu!

dr n. med. Aleksandra Grochowska

CO LECZYMY?

POTRZEBUJESZ POMOCY SPECJALISTY

Napisz, zadzwoń, skontaktuj się!

tel. 790-290-297