...

Leki przeciwzapalne a ból kręgosłupa

Przyjmowanie leków przeciwzapalnych w ostrych bólach dolnej części kręgosłupa (kręgosłup
lędźwiowy) może powodować przejście bólu ostrego w bólu przewlekłego.

Co to oznacza?
W momencie gdy masz ostry incydent bólowy dolnej części pleców, który może powstać na wskutek urazu – upadku, wykonania forsownego ruchu lub też może pojawiać się samoistnie bez istotnej przyczyny. Ból, który pojawia się nagle, szybko rośnie jego intensywność i wpływa znacząco na funkcje kręgosłupa, poruszanie się, wykonywanie codziennych czynności, może wybudzać w nocy – to ból, który możesz z całą pewnością nazwać ostrym bólem. Ból taki zazwyczaj związany jest z zmianą chemiczną – stanem zapalnym.
Bardzo często szukamy wtedy pomocy u lekarzy, którzy mogą przepisać farmakoterapię – przeciwbólową, przeciwzapalną. Zazwyczaj pierwszą myślą, która nam przychodzi w momencie przeżywania bólu to sięgnięcie po lek, który uśmierzy ból.
Jest to typowe działanie objawowe, które często nie wpływa na przyczynę bólu.
Badania pokazują, że takie działanie – podanie preparatów wyciszających stan zapalny, może powodować przejście bólu ostrego w ból przewlekły.

Ból przewlekły co to tak właściwie jest?
Według International Association for the Study of Pain ból przewlekły definiuje się jako „ból, który utrzymuje się lub nawraca przez ponad trzy miesiące”. To odróżnia ból przewlekły (jako utrzymujący się poza normalnym czasem gojenia się tkanek) ostrego bólu, który jest zazwyczaj reakcją fizjologiczną związaną z gojeniem się tkanek uszkodzonych.
Reasumując gdy przydarzy nam się ostry ból kręgosłupa lędźwiowego z punktu widzenia fizjologii organizmu lepszym rozwiązaniem będzie nie wyciszać go od razu lekami przeciwzapalnymi, oczywiście jeśli jest to możliwe i ból pozwala nam na takie podejście. Czasami ból jest na tyle silny, że nie jesteśmy wstanie wytrzymać i przyjęcie leku pozwala nam na w miarę trzeźwe myślenie i normalne funkcjonowanie. Ostry ból będzie zazwyczaj związany z stanem zapalnym. Faza zapalna to pierwsza
faza gojenia. Należy o tym pamiętać decydując się na przyjęcie leku. Dobry rozwiązaniem może okazać się wizyta u fizjoterapeuty lub osteopaty, który pokaże jak można radzić sobie z bólem w domu, jakie ćwiczenia wykonywać oraz delikatnymi technikami manualnymi przyspieszy gojenie się tkanek.
mgr Mateusz Małachowski

Bibliografia:
Parisien M., Lima L.V., Dagostino C., El-Hachem N., Drury G.L., Grant A.V., Huising J., Verma V., Meloto
C.B., Silva J.R., Dutra G.G.S., Markova T., Dang H., Tessier P.A., Slade G.D, Nackley A.G., Ghasemlou N., Mogil
J.S., Allegri M., Diatchenko L. Acute inflammatory response via neutrophil activation protects against the
development of chronic pain. Science Translational Medicine 2022
Kang Y., Trewern L., Jackman J., McCartney D., Soni A. Chronic pain: definitions and diagnosis. BMJ 2023
Zdjęcie: Photo by Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/photo/doctor-examines-woman-s-back-4506109/

CO LECZYMY?

POTRZEBUJESZ POMOCY SPECJALISTY

Napisz, zadzwoń, skontaktuj się!

tel. 790-290-297

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.