...

Czy przed wizytą u fizjoterapeuty muszę wykonać badania obrazowe?

Często chcąc umówić wizytę u specjalisty zastanawiamy się czy potrzebne są nam jakieś badania aby przedstawić je na wizycie. Zazwyczaj zależy nam na czasie aby jak najszybciej uporać się z naszym problemem i chcielibyśmy być przygotowani do wizyty najlepiej jak to możliwe.
Dlatego też często zastanawiamy się czy na wizytę do fizjoterapeuty nie powinniśmy przedstawić jakiś badań obrazowych. Boli nas bark – czy potrzebuje USG? Boli nas kręgosłup – czy powinienem wykonać RTG przed wizytą? Często podczas umawiania wizyty drogą telefoniczną takie pytania padają z strony pacjentów.
Na wizytę u fizjoterapeuty nie trzeba wykonywać żadnych badań przed. Należy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że badania obrazowe to badania dodatkowe.
Jak pokazują badania różna może być też interpretacja badania obrazowego. W jednym z badań u 63 letniej pacjentki z bólem w dolnej części kręgosłupa wykonano 10 badań MRI części lędźwiowej kręgosłupa przez okres 3 tygodni i postawiono 49 różnych interpretacji. W innym badaniu zbadano 230 kolan bez żadnego problemu i w 97% kolan znaleziono zmiany typu: zwyrodnienia, zmiany chrząstki, obrzęki szpiku i zmiany w ścięgnach. Kolejne badanie przeprowadzone na grupie 3384 osób.
Porównano u nich badania rezonansu magnetycznego wykonane w przeciągu 6 lat. W analizie stwierdzono, że wyniki badania MRI nie miały związku z rozwojem bólu dolnej części pleców niezależnie czy na początku badania pacjenci mieli ból czy też nie. Te bardzo istotne badania pokazują, że w niektórych przypadkach badania dodatkowe takie jak badania obrazowe nie koniecznie muszą mieć jakikolwiek wpływ na to co czuje i co się dzieje z  pacjent. Dlatego też to specjalista powinien po zbadaniu zdecydować czy potrzebne są dodatkowe konsultacje u innych specjalistów lub też dodatkowe badania. 

Bibliografia:
Herzog R., Elgort D.R., Flanders A. E., Moley P.J. Variability in diagnostic error rates of 10 MRI centers
performing lumbar spine MRI examinations on the same patient within a 3-week period. Elsevier 2016
Horga L. M., Hirschmann A.C., Henckel J., Fotiadou A., Di Laura A., Torlasco C., D’Silva A., Sharma
S., Moon J.C., Hart A.J. Prevalence of abnormal findings in 230 knees of asymptomatic adults using 3.0
T MRI. Skeletal Radiol 2020
Kasch R., Truthmann J., Hancock M.J., Maher C.G., Otto M., Nell C., Reichwein N., Bülow R. , Chenot J
F. , Hofer A., Wassilew G., Schmidt C.O. Association of Lumbar MRI Findings with Current and Future
Back Pain in a Population-based Cohort Study. Spine 2022

CO LECZYMY?

POTRZEBUJESZ POMOCY SPECJALISTY

Napisz, zadzwoń, skontaktuj się!

tel. 790-290-297

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.